Obchodzimy w tym roku 40 rocznicę porwania, męczeńskiej śmierci oraz pogrzebu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W ramach bogatego planu doniosłych wydarzeń na terenie całej naszej Ojczyzny, warto świadomie zaangażować się w dołączenie do dwóch inicjatyw zaproponowanych (po przeprowadzonych szerokich konsultacjach) przez organizatora planowanej w tym roku III edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
I edycja Kongresu, która odbyła się we wrześniu 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej była wydarzeniem rozpoczynającym Jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. Na zakończenie I edycji Kongresu została podpisana Karta Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zapisy Karty Kongresu między innymi zachęcają, abyśmy w ramach solidarności międzypokoleniowej, wspólnie odmawiali dziesiątkę różańca w intencji dusz w czyśćcu cierpiących - ofiar komunistów.
Drugą inicjatywą, w którą warto się zaangażować, jest Nagroda Społeczna bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jej celem jest uhonorowanie osób, którzy przez całokształt swojego zaangażowania, a nade wszystko ich codziennej posługi i pracy są przykładem aktualności dziedzictwa legendarnego Kapłana Solidarności.
Należy przypomnieć, że nauczanie społeczne Błogosławionego Księdza Jerzego obejmuje obszar od godności człowieka do kształtu tworzonej przez niego wspólnoty społecznej i politycznej. Silny nacisk kładziony jest w nim na niezbywalną godność. Z niej wynika osobista postawa oparta na sumieniu i męstwie. Te zaś pozwalają operować prawdą, która uwalnia. Wolność usuwa lęk i otwiera na wspólnotę.
W pierwszym etapie istniała możliwość zgłaszania swoich kandydatów do takich kategorii Nagrody Społecznej, jak:
• Duszpasterz Ludzi Pracy
• Godność
• Wolność
• Ideały Sierpnia’80
• Promocja Kultu
Ufamy, że ta oddolna inicjatywa była szansą na nie tylko dostrzeżenie, ale przede wszystkim na podziękowanie wielu osobom duchownym, świeckim, członkom i sympatykom NSZZ „Solidarność”, wspólnotom i duszpasterstwom, grupom nieformalnym, organizacjom pozarządowym, instytucjom, spółdzielniom czy też firmom za ich wyróżniającą się wiarygodność, rzetelność oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw zgodnych z nauczaniem Kościoła Katolickiego.
Etap trwał do 25 września br. czyli dokładnie do dnia 40 rocznicy narady (odbywającej się w Departamencie MSW w Warszawie) narady komunistycznych dygnitarzy, którzy ustalali wtedy scenariusze „uciszenia” Kapłanów „działających na szkodę państwa”.
Drugi etap polegał na głosowaniu internetowym na laureatów w poszczególnych kategoriach Nagrody Społecznej. Etap ten trwał do 13 października br. czyli dokładnie do dnia 40 rocznicy odprawienia przez Patrona NSZZ „Solidarność” Mszy świętej w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku.
Z radością przekazujemy, że w ramach tego etapu czytelnicy Tygodnika Solidarność także mogli oddać swoje głosy na kandydatów nominowanych do kategorii NAGRODY SPECJALNEJ CZYTELNIKÓW TYGODNIKA SOLIDARNOŚĆ.