POSYŁA MNIE BÓG,

abym głosił Ewangelię
i leczył rany zbolałych serc. Łk 4,18

· UCZESTNICY DEBAT

ZMIEŃ JĘZYK

EWA STANKIEWICZ-JØRGENSEN

Absolwentka mgr Filologii Polskiej (Uniwersytet Wrocławski). Drugie studia: Wydział Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej (PWSFTviT). Jest autorką dwóch pełnometrażowych filmów fabularnych (m.in. w koprodukcji z ARTE i ZDF) i licznych filmów dokumentalnych, m.in. „Trzech kumpli” oraz „Stan zagrożenia” które zdobyły wielomilionową publiczność.

Za swoje filmy dokumentalne i fabularne otrzymała liczne nagrody, m.in. Grand Prix – Nagrodę Główną dziennikarzy z nominacji kolegiów redakcyjnych 58 polskich mediów, Nagrodę Główną na międzynarodowym festiwalu „RomaFictionFest” w Rzymie, Grand Prix w Konkursie Filmów Niezależnych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodę Główną na Slamdance Film Festival - edycja polska, wyróżnienie na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie oraz nagrody im. Jacka Maziarskiego, Dariusza Fikusa, Andrzeja Woyciechowskiego.

Jej filmy były pokazywane w wielu prestiżowych miejscach m.in. na festiwalu filmowym Berlinale. „Stan zagrożenia” otrzymał liczne nagrody na 21 festiwalach na całym świecie w 2021 r., doszedł także do finału bardzo prestiżowego i festiwalu filmowego New York International Film Awards NYIFA.

Przez wiele lat prowadziła swój autorski program w Telewizji Republika pt. „Otwartym Tekstem”, do udziału w którym starałą się zapraszać i pokazywać ludzi o wartościowych postawach, w tym bardzo wielu autentycznych patriotów, ludzi walczących o naprawę państwa, a także przywołujących historię Polski.

Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „Solidarni 2010”, które postawiło sobie za cel pracę na rzecz bezpieczeństwa państwa, pamięci oraz prawdy dotyczącej katastrofy z 10 kwietnia 2010, w której na terenie Federacji Rosyjskiej zginął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej oraz 95 przedstawicieli państwa. Stowarzyszenie działa od 2011 roku, prowadzi akcje społeczne, informacyjne, protestacyjne, wydaje publikacje, działa na rzecz uczciwych wyborów, organizuje wykłady historyczne i patriotyczne.

Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Twórców Dla Rzeczpospolitej.

Od 2006 roku prowadzi założoną przez siebie Fundację „Dobrze, że jesteś”, której wolontariusze wspierają w Polskich szpitalach pacjentów z chorobą nowotworową.